MATERIALS PURCHASED IN FULL

 

     

SINGLE TEACHER LICENSE

 

A single teacher licence provides the teacher
access to ALL MATERIALS.... the teaching
materials, the assessment materials, the videos,.... etc. This will provide the teacher with an entire year of materials to fully implement the common core.

 

SCHOOL LICENSE

 

A school license provides the school
(not individuals) the licence so that each year
as the assignments change the materials
can be used by those who are teaching geometry
that year. The school license also provides
the school automatics updates and
improvements to the base materials.

DISTRICT LICENSE

 

A district license provides the entire district
use of the materials. This allows all teachers
in the district to use and collaborate
using the materials. The district license
also provides for updates and
improvements to the base materials.

     

AGREEMENT OF USE CONTRACT:

 

A teacher license gives the teacher full use
of the materials for their classroom which includes reproduction, editing and copying of materials
for instruction.  This is face to face instruction –
the materials are not to be posted on the web
where others outside the classroom can
download the materials.

AGREEMENT OF USE CONTRACT:

 

 A school license gives the teachers in that
school full use of the materials for
their classroom which includes reproduction,
editing and copying of materials for instruction. 
This is face to face instruction – the
materials are not to be posted on the
web where others outside the classroom
can download the materials. 

AGREEMENT OF USE CONTRACT:

 

A district license gives the teachers in that district

full use of the materials for their classroom

which includes reproduction, editing and

copying of materials for instruction. 

This is face to face instruction – the

materials are not to be posted on the

web where others outside the

classroom can download the materials. 

     
COST: $90 COST: $500 COST: Depends on size of the district (# of schools)
     

PAYMENT METHODS:

 

Paypal or a School/District Purchase Order

PAYMENT METHODS:

 

Paypal or a School/District Purchase Order

PAYMENT METHODS:

 

District Purchase Order

 

ONE TEACHER LICENSE

ENTIRE COURSE MATERIALS ($90)

 

 

PURCHASE ORDER REQUEST

 

SEND AN EMAIL TO:
mike@geometrycommoncore.com
OR use our "CONTACT US" page.

 

INCLUDE: Name of Individual, School, and # of licenses.

 

SINGLE SCHOOL LICENSE

ENTIRE MATERIALS ($500)

 

 

PURCHASE ORDER REQUEST

 

SEND AN EMAIL TO:
mike@geometrycommoncore.com
OR use our "CONTACT US" page.

 

INCLUDE: Name, School, and # of licenses

 

 

SINGLE DISTRICT LICENSE

ENTIRE MATERIALS ($Varies)

 

 

 

PURCHASE ORDER REQUEST

 

SEND AN EMAIL TO:
mike@geometrycommoncore.com
OR use our "CONTACT US" page.

 

INCLUDE: Contact Name, Description of District Need (how many schools will be using the materials)

     
DELIVERY: Once I receive the notification
from Paypal or from you that the PO has
been okayed I send you the download
information. I do this manually so sometimes
it is immediate and sometime it takes an hour
or so for me to get in front of a computer.
DELIVERY: I create a shared dropbox folder
so that downloading and updating is immediate.
This medium allows geometrycommoncore.com
and the school to stay connect over the
implementation stages.
DELIVERY: I create a shared dropbox folder
so that downloading and updating is immediate.
This medium allows geometrycommoncore.com
and the school to stay connect over the
implementation stages.
     
     

 

INDIVIDUAL PURCHASES (Buying in Pieces)

   
   
These materials represent ALL OF THE TEACHING MATERIALS.
These materials will provide you with the notes, activities, worksheets, student worksheets, videos, pacing guide and solutions for the entire year of Geometry Common Core.
(No Assessment Materials)

These materials represent ALL OF THE ASSESSMENT MATERIALS. These materials will provide you over 2500 questions each referenced to a specific common core objective. They are in a form that you can cut and paste them to design quizzes, tests, or even more worksheets.
(No Teaching Materials)

 

ONE TEACHER LICENSE
TEACHING MATERIALS ONLY ($50)

 

 

 

 

ONE TEACHER LICENSE
ASSESSMENT MATERIALS ONLY ($40)

 

 

 

 

   

Unit #1 Teaching Materials

-- Lesson Notes (13 lessons - 90 pages)

-- Worksheets and Activities
(40 worksheets - 93 pages)

-- Solutions

View Items

 

Unit #1 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 552 Questions

View Items

UNIT #1
TEACHING MATERIALS ($15)

 

 

 

 

UNIT #1
ASSESSMENT MATERIALS ($10)

 

 

 

   

Unit #2 Teaching Materials

-- Lesson Notes (11 lessons - 50 pages)

-- Worksheets and Activities
(38 worksheets - 86 pages)

-- Solutions

View Items

 

Unit #2 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 640 Questions

View Items

UNIT #2
TEACHING MATERIALS ($15)

 

 

 

 

UNIT #2
ASSESSMENT MATERIALS ($10)

 

 

 

 

   

Unit #3 Teaching Materials

-- Lesson Notes (3 lessons - 24 pages)

-- Worksheets and Activities
(26 worksheets - 45 pages)

-- Solutions

 

Unit #6 Teaching Materials

-- Lesson Notes (9 lessons - 32 pages)

-- Worksheets and Activities
(20 worksheets - 45 pages)

-- Solutions

View Items

 

Unit #3 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 300 Questions

 

 

Unit #6 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 288 Questions

View Items

 

UNITS #3 & #6
TEACHING MATERIALS ($15)

 

 

 

 

UNITS #3 & #6
ASSESSMENT MATERIALS ($10)

 

 

 

 

   

Unit #4 Teaching Materials

-- Lesson Notes (6 lessons - 24 pages)

-- Worksheets and Activities

(20 worksheets - 41 pages)

-- Solutions

 

Unit #5 Teaching Materials

-- Lesson Notes (5 lessons - 24 pages)

-- Worksheets and Activities

(20 worksheets - 44 pages)

-- Solutions

 

View Items

 

 

Unit #4 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 300 Questions

 

Unit #5 Assessment Materials

-- Multiple Choice, True/False,
Open Response

-- 640 Questions

View Items

 

UNITS #4 & #5
TEACHING MATERIALS ($15)

 

 
UNITS #4 & #5
ASSESSMENT MATERIALS ($10)